SANAL MAĞAZANIZ İLE KULLANDIĞINIZ PROGRAMIN ENTEGRASYONU SONUCU NELER OLUR ?

MERHABALAR, 2000 Lİ YILLARIN BAŞLAMASIYLA İNTERNET KULLANIMININ ARTMASI VE SATICILARLA MÜŞTERİLERİN SANAL ORTAMA DAHA FAZLA TAŞINMASI NETİCESİNDE İNTERNETTEN SATIŞ YAPAN FİRMALAR DEYİM YERİNDEYSE MANTAR GİBİ ÇOĞALDI. ARADA ZEHİRLİ DENİLEBİLECEK BAZI SORUNLU SİTELER DE OLMADI DEĞİL. AMA YILLAR GEÇTİKÇE BAZI PLATFORMLAR BAYRAĞI ELLERİNE ALDI VE ALIŞ VERİŞİN ŞEKLİNİ DEĞİŞTİRDİLER. DÜNYADA LİDER OLARAK 2010 YILLARINDAN SONRA HER SENE REKORLARINI KIRARAK BÜYÜTEN ALİBABA, AMAZON GİBİ ALIŞVERİŞ SİTELERİ ÜLKE EKONOMİLERİNİDE ÇOK BÜYÜK KATKILAR YAPTI. ÜLKEMİZDE DE BU SİTELERİN YANI SIRA TRENYOL, HEPSİ BURADA, N11, GİTTİ GİDİYOR, ÇİÇEK SEPETİ, EPTT AVM GİBİ PLATFORMLAR SATIŞLARINI GÜNDEN GÜNE ARTIRDILAR. SON 2 SENEDİR TRENDYOL GERÇEKTEN REKORLARI KENDİ HANESİNE YAZDIRARAK BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR. AMA DAHA BÜYÜKLERİ ÜLKEMİZDE İLERLEYEN YILLARDA NELER YAPACAK BEKLEYİP GÖRECEĞİZ. ASLINDA ÇOĞU İNSAN BU DURUMA ÇABUK ALIŞTI VE MAĞAZALARA GİTMEZ OLDU Kİ BİR ÇOK MAĞAZA KEPEK İNDİRMEK ZORUNDA KALDI. BU DURUM EPEY SEVİMSİZ ÇÜNKÜ BİR ÇOK İNSAN MAĞALARIN KAPANMASIYLA İŞLERİNİ KAYBETTİ.

KONU BAŞLIĞINDA Kİ KONU ÖNCESİ GENEL OLARAK İNTERNET SATIŞLARI HAKKINDA GENEL BİR BİLGİ VERMEK İSTEDİM. SATIŞ YAPAN VE YENİ BAŞLAYAN BİR SATICI OLARAK EĞER KULLANIĞINIZ BİR PROGRAM VAR İSE VE ENTEGRASYON YAPMADIYSANIZ ÜSTELİK BİR DE SATIŞLARINIZ ARTIYORSA İŞLER İÇİNDEN ÇIKILMAZ DURUMLARA GELEBİLİR. GERÇİ BU YAZIYI OKUYAN BİR SATICI İSENİZ -KEŞKE SATIŞLARIMIZ ARTSINDA SORUNUMUZ BU OLSUN, DİYORSUNUZDUR AMA YİNE DE ENTEGRASYON GERÇEKTEN ÇOK ÖNEMLİ.

ŞU ŞEKİLDE BİR ÖZET GEÇELİM.

-ÖNCELİKLE BİR ÜRÜNÜN YÜKLEMİSİ ADIMIYLA BAŞLAYALIM. BU KOLAY GİBİ GÖRÜNSEDE BİLİYORSUNUZ Kİ ÜRÜNLERİN RESİM FORMATLARI HER PLATFORMA AYRI AYRI YÜKLENMESİ VE HER PLATFORMUN FARKLI ÖZELLİK İSTEMESİYLE EPEY UZUN SÜREÇLER ALMAKTADIR. ZATEN BU PLATFORMLARIN BAZI ÜRÜNLERDE ONAY SÜREÇLERİDE MALUMÜNÜZ.

-YÜKME İŞLEMİNDEN SONRA SATIŞA HAZIR OLAN ÜRÜNDEN SİPARİŞ GELMESİ VE BUNUN FATURALARINDIRMA SÜRECİ. CARİ AÇMA FATURAYA DÖKME VE MUHASEBESEL İŞLEMLER..

-ÜRÜN YÜKLENDİ, SİPARİŞ GELDİ, FATURALANDIRILDI, PEKİ SIRADA.. ? SIRADA TABİKİ STOK. SATILAN ÜRÜNE GİRİLEN STOK MİKTARI VE STOKLARI GÜNCEL TAKİP EDEBİLME. TABİ Kİ ÇOK ÜRÜN OLMADIĞI SÜRECE BU KOLAY GÖRÜNÜYOR FAKAT ÜRÜN GAMI ARTIKÇA BU İŞLER FAZLA ZAMAN VE İNSAN DİKKATİNE/SİZLİĞENE GÖRE YAPILAN HATALAR OLABİLİR VE BAZI CEZA VE MAĞAZA PUANI DÜŞME GİBİ SORUNLARLA KARIŞILAŞILMAKTADIR.

ŞİMDİ KULLANIĞINIZ BİR PROGRAM VAR İSE ÜZERİNE KLURDUK BU MANTIĞI TABİ. EĞER YOKSA ÖNCELİKLE KENDİNİZE UYGUN BİR PROGRAM SEÇMELİSİNİZ. ÖRNEK OLARAK AKINSOFT, UYUMSOFT GİBİ BİR PROGRAM ALARAK İŞE BAŞLADIĞINIZI VARSAYARAK DEVAM EDELİM. BU PROGRAMLARI FİYATLARI KULLANICI SAYISINA GÖRE ARTMAKTA TABİKİ. MESELA PROGRAM 2500 + HER BİR KULLANICI 750 TL GİBİ . VE BAZI MODÜLLERİ EKLEMEK İSTERSENİZ Kİ SANAL MAĞAZA MODÜLÜ BENİM BURDA BAHSETTİĞİM MODÜL OLMAKLA BERABER YİNE BAZI MODÜLLER SİZE KALMIŞ SEÇEBİLİRSİNİZ TABİ Kİ. SEÇTİĞİNİZ MODÜLLERE GÖRE YAKLAŞIK RAKAM 6-8 BİN ARASINA GELECEKTİR. DEVAM EDELİM, SONRASINDA BU PROGAMIN SANAL MAĞAZA MODÜLÜ SAYESİNDE ( BU MODÜL HER SENE 1500 TL GİBİ SABİT ÖDEME YAPILMASI GEREKİR, DİĞER MODÜLLER PROGRAM ALIMINDA ÜCRETİ ÖDENİR VE BİR DAHA ÜCRET ÖDENMEZ HER SENE ) YUKARIDA SIRALADIĞIM ÜRÜN YÜKLEME DEN SATIŞA VE STOĞA KADAR HER ADIMI KENDİSİ YAPACAKTIR.

PROGRAMA ÜRÜNÜN STOK OLARAK YÜKLEDİNİZ.

ARDINDAN STOK MODÜLÜNDEN HER PLATFORM İÇİN FARKLI FİYAT VEREBİLİRSİNİZ ( PLATFORMLARIN KOMİSYONARLI FARKLIĞINDAN DOLAYI SİZİN İÇİN BÜYÜK BİR KOLAYLIK OLACAK )

ÜRÜNÜ TEK TUŞLAR TÜM VAR OLDUĞUNUZ PLATFORMLARA YÜKLEYEBİLECEKSİNİZ.

SONRASINDA TÜM PLATFORMLARDAN GELEN SİPARİŞLERİ DİREK TEK EKRANDA GÖRECEK VE YİNE DEYİM YERİNDE OLACAK TEK TUŞLA FATURALANDIRIP YAZICIDAN ÇIKARTACAK HATTA PLATFORMLARIN BARDODLARINI DAHİL YİNE AYNI FATURAYA DÖKTÜRECEKSİNİZ. DEVAMINDA FARKLI PLATFORMLARDAN YAPILAN SATIŞLAR PROGRAM ENTEGRASYONU İLE TEK BİR STOKTAN DÜŞÜLÜP TÜM PLATFORMLARDA DA GÜNCEL OLARAK OTOMATİK DÜŞECEKTİR. STOK TABİKİ İÇİN TEK TEK PLATFORMLARA DEĞİL PROGAMINIZIN STOK BÖLÜMÜNDE KOLAYCA YAPABİLİCEKSİNİZ. HERHANGİ BİR FİYAT GÜNCELLEMESİ İSE ARTIK DÜŞÜNÜECEĞİNİZ GİBİ SADECE PROGRAMDAN YAPILACAK VE ENTEGRE SAYESİNDE TÜM PLATFORMLARA YANSIYACAKTIR.

KISACASI PROGRAM ENTEGRASYONU İŞLERİ KOLAYLAŞTIRMAKLA KALMAYIP, HARCAĞINIZ UZUN VE YORUCU ZAMANIDA ORTADAN KALDIRACAKTIR. EVET BURDA Kİ TEK SORUN PARA VE BU İŞLEMLERE AYRILACAK AKILLI BİR ELEMAN.

İSTER KÜÇÜK ÇAPLI İSTER BÜYÜK ÇAPLI HİÇ FARKETMEZ, EĞER SİSTEMİ SAĞLAM TEMELLER ÜZERİNE İNŞAA EDERSENİZ İLERİDE NE OLUR BİLİNMEZ HER ŞEYE HAZIRLIKLI OLURSUNUZ. İLERİDE OLMASI GEREKEN VE İSTENİLEN ŞEY SATIŞLARINIZIN VE STOK YANİ ÜRÜN GAMINIZIN GÜNDEN GÜNE ARTIRILMASIDIR. ASLINDA YAZACAK DAHA ÇOK ŞEY VAR BELKİ AMA ŞU AN DA BU KADAR YETER DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

UMARIM BİR ÇOK KİŞİ BU MAKALEDEN FAYDALANIR.

SON SÖZ OLARAK BİR İSTEK OLACAK BELKİ AMA , KÜÇÜK ESNAFI UNUTMAYIN VE BAZI İHTİYAÇLARINIZI PANDEMİ ÖNLEMLERİNİ ALARAK ORNLARDAN KARŞILAYIN.

KALIN SAĞLICAKLA..

AKYAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir